זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  עיקול כספי ערבות שהופקדו בהליך פלילי

  עורך דין הוצאה לפועל » עיקול כספי ערבות שהופקדו בהליך פלילי

  לא פעם, נאשמים בהליך פלילי נדרשים להפקיד ערבות בסכום מסוים שנקבע על ידי בית המשפט, כאשר אותם כספים משמשים לצורך הבטחת תנאי שחרור של הנאשמים.

  במקרים רבים, כנגד אותם נאשמים מתנהלים במקביל תיקי הוצאה לפועל.

  עיקול כספי ערבות שהופקדו בהליך פלילי

  האם ניתן לעקל כספים המשמשים ערובה בהליך פלילי?

  השאלה שנשאלת היא, האם במסגרת הליכי הוצאה לפועל המתנהלים כנגד חייבים שהם נאשמים בפלילים, ניתן להטיל עיקול על כספים שהופקדו כערובה בהליך הפלילי בהתאם להחלטת בית המשפט?

  התשובה לכך חיובית. בתיק רע"פ 16/5766 סימה ניניו נ' מדינת ישראל נקבע, כי מרגע שהוצא צו עיקול על ידי לשכת ההוצאה לפועל, מזכירות בית המשפט (הפלילי) מחויבת לפעול בהתאם לצו, למרות הבעייתיות הטמונה בביצוע עיקול מסוג זה.

  בתיק בש"פ 14/5032, 14/4318 אייל זלמן נ' מדינת ישראל נקבע, כי משעה שהוצא צו עיקול, מזכירות בימ"ש היא בבחינת "מחזיק" ועליה לפעול בהתאם לצו.

  המשמעות היא, שמזכירות בית המשפט בהליך הפלילי, ככל מחזיק אחר, מחויבת להעביר כספים מעוקלים אל תיק הוצאה לפועל שבמסגרתו הוטל העיקול.

  ראוי לציין, כי במסגרת פסקי הדין שדנו בנושא, הומלץ על תיקון חוק ההוצאה לפועל בעניין זה.

  ערובה כספית המופקדת על ידי צד ג' עבור חייב נאשם בפלילים

  במסגרת תיק הוצאה לפועל אשר נפתח בלשכת תל אביב, הוטל עיקול על כספים אשר הופקדו על ידי צד ג' במזכירות בית המשפט, לצורך הבטחת תנאי שחרור של החייבת בהליך פלילי המתנהל בעניינה בבית המשפט.

  באותו מקרה נטען על ידי צד ג', כי הכספים הופקדו על ידה ושייכים אך ורק לה וכי יש להורות על ביטול העיקול לאלתר.

  הזוכה בתגובה טען, כי החייבת היא זו שנדרשה לביצוע הפקדת הכספים בהליך הפלילי, וצד ג' שימש "צינור להעברת הכספים" בלבד.

  רשם ההוצאה לפועל דחה את בקשת צד ג' לביטול העיקול וקבע בהחלטתו, כי "הכספים הופקדו עבור החייב – אין ספק לגבי מטרת ההפקדה. על הצד השלישי לשקול את ביצוע פעולת הפקדת הכספים טרם הפקדת הכספים שכן ולצורך העניין הכספים המופקדים נמצאים בסיכון ולא מן הנמנע כי יחולטו במסגרת ההליך הפלילי ולא יושבו לצד השלישי, לכן יש לשקול בנוסף, קיומם של הליכים אחרים/אזרחיים לרבות עיקול כספים במסגרת חוב החייב בתיק הוצאה לפועל".

  עורך דין הוצאה לפועל אבי סלמן 077-2042380. חייגו כעת אל משרדנו ונשמח לסייע!

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן