טל: 077-2042380
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  התיישנות שיקים

  עורך דין הוצאה לפועל » התיישנות שיקים

  התיישנות שיקים חוזרים בהוצאה לפועל

  עורך דין הוצאה לפועל אבי סלמן מסביר אודות התיישנות שיקים:

  שירותי גביית חובות ושיקים חוזרים משנת 2007. חייגו כעת: 077-2042380 עו”ד אבי סלמן

  הרבה נוטים לטעות ולחשוב, כי שיקים חוזרים שלא נעשה בהם שימוש תקופה ממושכת של שנים, הם שיקים שאבד עליהם הקלח, במובן הזה שלא ניתן להגישם לביצוע בהוצאה לפועל ולא ניתן לגבות אותם.התיישנות שיקים חוזרים

  הכלל הנוגע להתיישנות שיקים חוזרים קבוע בסעיף 96(א) לפקודת השטרות, לפיו “אין להיזקק לתובענה על פי שטר חליפין או שיק או שטר חוב כנגד מי שהוא צד להם ואינו מסב, לאחר שעברו שבע שנים”.

  “וכנגד מסב – לאחר שעברו שנתיים, מן הזמן שבו נולדה לראשונה לאוחז באותה שעה עילת התובענה כנגד אותו צד”.

  המשמעות היא, ששיקים חוזרים מתיישנים לאחר שחלפו 7 שנים מתאריך חילול השיק (התאריך שבו חזר השיק המופיע על גבי חותמת הבנק הנמשך על גבי השיק), ובמידה ואכן חלפו – אין עילה שטרית בגין השיק.

  אשר למסב השיק (אדם שקיבל לידיו שיק סחיר “וגלגל אותו לצד ג נסב) קוצרה תקופת ההתיישנות כלפיו לשנתיים מהמועד שנולדה עילת התובענה לאוחז כנגד אותו הצד.

  מה עושים אם נפתח כנגדכם תיק הוצל”פ ביחס לשיק שהתיישן?

  המועד שבו נעצרת תקופת ההתיישנות הוא מועד פתיחת תיק ההוצאה לפועל בגין אותו שיק שחזר. מרגע שנפתח תיק הוצאה לפועל, נעצרת תקופת ההתיישנות.

  למשל, אם פותחים תיק הוצאה לפועל לאחר 6.9 שנים מהתאריך שהשיק חזר, תקופת ההתיישנות נעצרת ועילת התביעה השטרית בגין השיק שרירה וקיימת.

  חשוב לציין כי התיישנות שיק, גם אם חלפו 7 שנים ממועד חילולו, אינה חוסמת את הדרך בפני האוחז לפתוח תיק הוצאה לפועל כנגד החייב לצורך גביית החוב.

  במצב דברים כזה, כאשר נפתח תיק הוצאה לפועל בגין שיק שהתיישן, על “החייב” להגיש התנגדות לביצוע שטר במסגרתה לטעון להתיישנות שיקים.

  לגביית חובות בהוצאה לפועל ולגביית שיקים חוזרים באמצעות עורך דין הוצאה לפועל חייגו כעת : 077-2042380 או השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם. 

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  לחצו לשיחה בווואטסאפ
  1
  פנו בוואטסאפ
  Scan the code
  שלום רב, הגעת למשרד עו"ד אבי סלמן. נשמח לשוחח בוואטסאפ.
  דילוג לתוכן