זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  חשבון מוגבל

  עורך דין הוצאה לפועל » חשבון מוגבל

  התופעה של שיקים חוזרים היא רחבת היקף, כאשר מלבד החיוב הכספי הנובע משיק חוזר, למשיכת שיקים ללא כיסוי ישנן השלכות במישור הבנקאי הן כלפי בעל החשבון ממנו נמשכו השיקים והן ביחס לחשבון הבנק עצמו. חוק שיקים ללא כיסוי, תשמ”א-1981 נועד, בין השאר, לעשות סדר בנושא ולקבוע סנקציות כלפי אדם המושך מחשבונו שיקים חוזרים.

  לקוח מוגבל ולקוח מוגבל חמור

  ראשית, חוק שיקים ללא כיסוי מבחין בין “לקוח מוגבל”, “לקוח מוגבל חמור” ולקוח מוגבל מיוחד”. החוק מגדיר “לקוח מוגבל” כמי שבמהלך תקופהגביית צ'קים חוזרים - חשבון מוגבל של 12 חודשים חזרו בחשבון הבנק שלו 10 שיקים או יותר. אותו לקוח מוגבל לא יוכל לפתוח חשבון בנק ומנוע מלמשוך שיקים בחשבונו שהוגבל.

  לעומתו, “לקוח מוגבל חמור” (בנסיבות מחמירות) הוא מי שחשבון נוסף שלו הוגבל או מי שחשבונו הוגבל שנית תוך 3 שנים מיום שנסתיימה התקופה שבה היה לקוח מוגבל.

  אשר ל”לקוח מוגבל חמור” נקבעו בחוק סנקציות מרחיקות לכת, כאשר “לקוח מוגבל חמור” לא יוכל למשוך שיקים בשום חשבון וכל חשבונותיו, ללא יוצא מן הכלל,  יוגבלו, לרבות חשבונות משותפים לו ולאחרים או חשבונות שבהם הוא מיופה כוח.

  בהקשר הזה יצוין, כי אמנם שותפים בחשבון של “לקוח מוגבל חמור” לא יוכלו למשוך שיקים מהחשבון, אולם יוכלו עדיין לפתוח חשבון אחר נפרד.

  בנוסף, מלבד הסנקציה הנעוצה בהמשך ניהול תקין של החשבון שהוגבל,  ישנו סוג של “כתם” כלפי אותו אחד שסווג “לקוח מוגבל” או לקוח מוגבל מיוחד”, שכן הודעה בדבר הגבלת החשבון נשלחת לכל הבנקים, ללא יוצא מן הכלל, עובדה שתקשה על לקוח מוגבל לקבל שירותים בנקאיים בבנק אחר.

  לקוח מוגבל מיוחד

  בשונה מ”לקוח מוגבל” ומ”לקוח מוגבל חמור”, לגביהם הסטטוס נובע ישירות מעצם משיכת שיקים חוזרים בחשבון, “לקוח מוגבל מיוחד” נקבע על פי החלטה שיפוטית. ככלל, “לקוח מוגבל מיוחד” הוא מי שהוטלה עליו ההגבלה ע”י רשם ההוצאה לפועל במסגרת תיק הוצאה לפועל המתנהל כנגדו או ע”י בית המשפט במסגרת הליך של פשיטת רגל המתנהל בעניינו. באופן כללי, דינו של “לקוח מוגבל מיוחד” הוא כשל “לקוח  מוגבל חמור”.

  משרדנו בעל ניסיון עשיר בגביית שיקים חוזרים וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. ליצירת קשר חייגו כעת: 077-2042380

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן