טל: 077-2042380
זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  פריסת חוב מזונות – האם אפשרי?

  עורך דין הוצאה לפועל » פריסת חוב מזונות – האם אפשרי?

  האם ניתן לפרוס חוב שנצבר בתיק מזונות?

  המשמעות של פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל היא פריסת החוב לתשלומים בהתאם ליכולת החייב. החיוב במזונות על פי פסק דין הוא מכוח החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959 ואינו ניתן לביטול או פריסת חוב מזונותלמחיקה.

  חייבים רבים בתיקי מזונות פונים אליי בשאלה, האם ניתן לפרוס את חוב העבר שנצבר בתיק מזונות המנוהל כנגדם, לתשלומים חודשיים בהתאם ליכולת שלהם,  והאם ניתן לקבל עיכוב הליכים בתיק כל עוד משולם אותו תשלום חודשי על ידם.

  ובכן, בעבר הכלל היה שרק בית המשפט שנתן את פסק הדין בגין המזונות הוא זה שמוסמך לפרוס את חוב העבר לתשלומים, ואילו רשם ההוצאה לפועל אינו מוסמך לעשות כן. רשם ההוצאה לפועל כן מוסמך להפנות את הצדדים לבית המשפט שנתן את פסק הדין, וזאת מטעמים מיוחדים.

  המצב לאחר תיקון חוק ההוצאה לפועל בשנת 2018

  בשנת 2018, תוקן החוק באופן שמעניק סמכות לרשם ההוצאה לפועל, מיוזמתו או לפי בקשה שמוגשת אליו, לקבוע שחוב עבר בגין מזונות ישולם בשיעורים שיקבעו בהתאם ליכולת החייב.

  כתנאי לפריסת חוב העבר, נקבע שעל הרשם לברר את יכולתו הכלכלית של החייב באמצעות חקירת יכולת ולהשתכנע כי פריסת חוב העבר מוצדקת בנסיבות העניין, תוך איזון בין זכות החייב לשלם את חוב העבר הנובע ממזונות בשיעורים למול זכותו של הזוכה לגבות את החוב.

  כמו כן, במידה וחיוב דמי המזונות השוטפים טרם הסתיים, הרי שתנאי נוסף לפריסת חוב העבר הוא תשלום דמי המזונות השוטפים לפחות חודשיים ברציפות, אלא אם כן הרשם השתכנע כי אי עמידת החייב בתשלומים השוטפים והמתחדשים נובע מנסיבות מיוחדות שירשמו.

  אין שום ספק, כי התכלית בתיקון חוק ההוצאה לפועל היא להקל עם חייבים חסרי יכולת אשר מעוניינים לפרוס חוב עבר שלהם בגין מזונות ולחסוך מהם פרוצדורה מורכבת של פניה לבתי משפט כפי שהיה נהוג בעבר, וזאת ברוח העיקרון של שמירת זכויות יסוד של החייבים העומד בבסיס דיני ההוצאה לפועל.

  לסיוע ע”י עו”ד הוצאה לפועל המתמחה בתחום, צרו קשר ונשמח לסייע! טל': 077-2042380

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  לחצו לשיחה בווואטסאפ
  1
  פנו בוואטסאפ
  Scan the code
  שלום רב, הגעת למשרד עו"ד אבי סלמן. נשמח לשוחח בוואטסאפ.
  דילוג לתוכן