זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  שטר חוב

  מהו שטר חוב?

  סעיף 3(א) לפקודת השטרות מגדיר שטר חליפין כ”פקודה ללא תנאי ערוכה בכתב מאת אדם אל חברו, חתומה בידי נותנה, בה נדרש האדם שאליו ערוכה הפקודה לשלם לאדם פלוני או לפקודתו, או למוכ”ז, סכום מסוים בכסף, עם דרישה או בזמן עתיד קבוע או ניתן לקביעה”.

  באופן כללי, שטר חוב הוא התחייבות חתומה ובלתי מותנית של צד לשטר (עושה השטר) כלפי הצד השני לשטר (האוחז), לשלם לאוחז סכום כסף שננקב בשטר.גביית שטר חוב

  השימוש בשטר חוב נפוץ במיוחד בהסכמי שכירות, במסגרתם השוכר חותם על שטר חוב לטובת המשכיר כבטוחה לעמידה בהתחייבות השוכר בהסכם שכירות.

  היתרון בשטר חוב לעומת הסכם רגיל בין שני צדדים, הוא האפשרות לגבות את שטר החוב ישירות בהוצאה לפועל, בדומה לשיקים חוזרים,  וזאת במקרה של “חילול” השטר.

  גביית שטר חוב למול גביית שיק בטחון

  שיק מוגדר בפקודת השטרות כ”שטר חליפין משוך על בנקאי ובר-פרעון עם דרישה”.

  כלומר שיק הוא סוג של שטר חליפין, אולם בשונה משטר שלו ישנם שני צדדים לעסקה, הרי במקרה של שיק מדובר בשלושה צדדים, דהיינו מושך השטר, הנמשך (הבנק) והאוחז (הנפרע או הנושה).

  המשמעות היא שכדי לגבות שיק, יש להפקידו ראשית בבנק על מנת שיחולל, ורק אז יהיה ניתן לגבותו בהוצאה לפועל, לעומת שטר חוב שאין צורך להציגו בבנק.

  דהיינו, אם בידך שיק בטחון שנועד להבטיח קיומו של תנאי מסוים והתנאי לא התקיים, ניתן להפקידו בבנק ככל שיק רגיל ובכך לנסות לגבות את החוב מהבנק הנמשך.

  שטר חוב עם ערבים – ערבות אוואל

  בפרקטיקה של עריכת הסכמי שכירות, מקובל להחתים על גבי שטר החוב שני ערבים לקיום התחייבויות השוכר כלפי המשכיר.

  ערבות מעין זו מכונה “ערבות אוואל” או “ערבות שטרית”.

  החשיבות של ערבים לשטר לעיתים גדולה, שכן במידה והתקיים תנאי למימוש השטר, ניתן יהיה לפתוח תיק הוצאה לפועל הן כנגד עושה השטר (השוכר) והן כנגד הערבים לשטר.

  ריבוי חייבים בתיק הוצל”פ אחד, מגדיל משמעותית את סיכויי גביית החובות בתיק.

  אוחזים בשטר חוב או שיק שחזר? חייגו 077-2042380 ונשמח לסייע.

  לגביית שיקים חוזרים ושטרי חוב חייגו כעת 077-2042380

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן