זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  הפטר לאלתר בפשיטת רגל

  עורך דין הוצאה לפועל » הפטר לאלתר בפשיטת רגל

  מטרתו של הליך פשיטת רגל היא שיקום כלכלי של החייב ובסופו של הליך מתן הפטר חובות לחייב, כפוף להתנהלות החייב במסגרת ההליך וממצאי החקירה בעניינו.

  המשמעות של הפטר חובות היא צו מחיקת כל חובות החייב שהם ברי הפטר, המאפשר פתיחת דף חדש לחייב.

  ישנם מצבים בהם עורך דין לענייני פשיטת רגל יבקש בשם החייב "הפטר לאלתר", הפוטר את החייב מכל חובותיו באופן מיידי באין צורך למצות את הליך פשיטת הרגל עד תומו, כך שהליך פשיטת הרגל מתקצר באופן משמעותי.

  התנאים להפטר לאלתר

  סעיף 167(א) לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי קובע את התנאים למתן הפטר לאלתר:

  1. "בית משפט לא יטיל על יחיד שכושר ההשתכרות שלו אינו עולה על דמי המחייה חובת תשלומים ויינתן לו הפטר כאמור בפרק ט: הפטר, לאלתר.
  2. על אף האמור בסעיף קטן א', לא יינתן הפטר לאלתר ליחיד, שמתקיים לגביו תנאי מהתנאים שבשלהם אפשר להאריך את תקופת התשלומים לפי סעיף 163(ג), אלא בהתקיים נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת".

   

  בהתאם לחוק, תנאי מקדמי לזכות בהפטר לאלתר הוא תום לב של החייב, כלומר נדרש שלא ייפול פגם בהתנהלות החייב במהלך הליך פשיטת רגל.

  התנאי השני הוא, שאין לחייב כושר להשתכרות עודפת, דהיינו השתכרותו של החייב היא מינימאלית המספיקה לצרכי מחייב בסיסיים.

  במקרה זה אין לנושים כל תועלת בהמשך ניהול ההליכים משום שפוטנציאל ההכנסה של היחיד כה נמוך עד שיש בו רק כדי לספק את צרכיו שלו ושל התלויים בו.

  הפטר לאלתר בפשיטת רגל

  חייב חסר תום לב ללא כושר השתכרות

  לפי לשון החוק, חייב הפועל בחוסר תום לב, אינו זכאי לכאורה להפטר לאלתר, שכן במקרה זה קיימת הצדקה להאריך את תקופת התשלומים בעניינו ליותר מ-3 שנים לפי סעיף 163(ג).

  נשאלת השאלה מה קורה לגבי חייב הפועל בחוסר תום לב (למשל חייב שאינו מגיש דיווחים ואינו עומד בצו התשלומים), בו בזמן שחייב זה הוא ללא כושר השתכרות עודפת והשתכרותו מספיקה אך ורק לספק את צרכיו הבסיסיים. האם במקרה מעין זה יוכל החייב לקבל הפטר לאלתר?

  עפ"י לשון החוק,  חייב זה לכאורה אינו זכאי להפטר לאלתר לפי מבחן תום הלב. מנגד, לא תהיה תועלת בהארכת התשלומים בעניינו של חייב זה, שכן שממלא לא התשלומים לא ישולמו על ידו.

  מקרה זה אינו מוצא פתרון חד משמעי בלשון סעיף החוק המאפשר הפטר לאלתר, ולפיכך כל מקרה ייבחן לגופו לפי נסיבותיו.

   

  מבחן ההשתכרות של החייב לצורך מתן הפטר לאלתר

  בתיק הוצל"פ 802245-12-19 (תל אביב), נדונה בקשת חייבת למתן הפטר לאלתר.

  2 תביעות החוב בלבד הוגשו בתיק בסך של כ 9,000 ₪ כל אחת, כאשר חובותיה המוצהרים של החייבת עמדו על סך של  137,000 ₪.

  צו התשלומים בעניינה של החייבת נקבע על סך של 50 ₪ לחודש, כאשר עד למועד הדיון בבקשה למתן הפטר לאלתר שולמו ע"י החייבת 4 תשלומים, דהיינו 200 ₪ בלבד.

  במקרה הנדון דובר על חייבת עם נסיבות חיים קשות, במצב כלכלי ונפשי קשה ביותר.

  בין השאר נמצא, כי החייבת הייתה מכורה לסמים, עסקה בזנות, ועברה תאונות דרכים אשר הותירו בה נכויות וכן מצב בריאותי קשה. 3 מילדיה של החייבת הועברו למשפחות מאמצות והחייבת אינה בקשר איתם.

  החייבת הוכרה כנכה בשיעור 100%  ובעלת אי  כושר בשיעור 100%. היא מתקיימת מקצבת נכות בסך 2,800 ₪, למול הוצאותיה המוצהרים בסך 2,500 ₪.

  בנתונים אלה, נקבע לא היה מנוס, ונקבע על ידי רשמת ההוצל"פ כי יינתן הפטר לאלתר מחובותיה של החייבת שקדמו למתן הצו לפתיחת הליכים, למעט החובות שאינם ברי הפטר.

  מחפשים עורך דין פשיטת רגל? צרו קשר ונשמח לסייע: 077-2042380 עו"ד אבי סלמן 

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן