זקוקים לייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

  השבת כספים שנגבו בתיק הוצאה לפועל בעקבות ביטול פסק דין

  עורך דין הוצאה לפועל » השבת כספים שנגבו בתיק הוצאה לפועל בעקבות ביטול פסק דין

  בקשה לביצוע פסק דין מוגשת בהוצאה לפועל לצורך אכיפת פסק דין שניתן כנגד החייב.

  פעמים רבות, לאחר שניתן פסק הדין כנגד החייב, החייב עותר לביהמ"ש בבקשה לבטל את פסק הדין.

  המקרה הקלאסי והשכיח ביותר להגשת בקשה לביטול פסק דין ע"י חייבים, הוא כאשר פסק הדין ניתן בהיעדר הגנת החייב או בהיעדר התייצבותו, דהיינו מבלי שהחייב הגיש כתב הגנה בתיק ו/או מבלי שהתייצב לדיון בעניינו.

  לא אחת, הבקשה לביטול פסק דין מוגשת לאחר שהזוכה כבר הספיק לפתוח תיק הוצאה לפועל כנגד החייב על יסוד פסק הדין שניתן לטובתו, ולעיתים עלה בידו של הזוכה לגבות כספים מהחייב במסגרת תיק ההוצל"פ.

  ככל שבקשת החייב לביטול פסק דין תתקבל ופסק הדין אכן יבוטל בהמשך, מתבקשת השאלה מה קורה עם הכספים שנגבו במסגרת תיק ההוצל"פ?

  השבת כספים שנגבו בתיק הוצאה לפועל בעקבות ביטול פסק דין

   

  סעיף 18 לחוק ההוצאה לפועל – פסק דין שבוטל או שונה

  סעיף 18 (א) לחוק ההוצאה לפועל, קובע כדלקמן: "בוטל פסק הדין לאחר שביצועו התחיל או הושלם, רשאי רשם ההוצאה לפועל, לפי בקשת החייב, לצוות על החזרת המצב כפי שהיה לפני הביצוע, ואם שונה פסק הדין רשאי הוא לצוות על תיקון המצב לפי השינוי, אולם נכס שנמכר והועבר לפי חוק זה לא יוכל החייב לבקש החזרתו בעין, אלא את הסכום שנתקבל ממכירתו".

  בהתאם לסעיף 18 הנ"ל, במידה ופסק הדין בוטל, חייב רשאי לפנות בבקשה אל רשם ההוצאה לפועל להורות על השבת המצב לקדמותו, קרי השבת כספים שנגבו מהחייב במסגרת תיק ההוצל"פ.

  עורך דין הוצאה לפועל הבקיא בתחום, ייבחן האם יש מקום להגשת בקשה להשבת כספים כאמור, ויעמוד על גובה הכספים שיש להשיבם לחייב.

  קיזוז הוצאות ששולמו ע"י הזוכה מתוך הכספים שיושבו

  הליכי גבייה בתיק ההוצל"פ כרוכות באגרות ובהוצאות שהזוכה נושא, כגון הוצאות מסירת אזהרה בתיק ו/או אגרות בגין עיקולי צד ג' והליכי מידע.

  שאלה נוספת שנשאלת בהקשר של השבת כספי גבייה היא, האם עומדת לזוכה זכות קיזוז בגין ההוצאות ששולמו על ידו במסגרת תיק ההוצל"פ?

  התשובה לשאלה הנ"ל חיובית. ככל שפסק הדין יבוטל ורשם ההוצל"פ יורה על השבת הכספים שנגבו, הזוכה רשאי לבקש לקזז את הוצאותיו ששולמו בתיק מתוך הכספים שיושבו לחייב.

   

   

  זקיפת שכ"ט זוכה

  בדומה להוצאות שהזוכה יכול לקזז מתוך הכספים שעליו להשיב לידי החייב בעקבות פסק דין שבוטל, כך גם הזוכה רשאי לבקש לזקוף לזכותו שכ"ט בגין פעולות עורך דינו בתיק ההוצל"פ.

  בתיק הוצל"פ מס' תיק 516732-12-18 (תל אביב) נקבע, כי ייזקף לזכות הזוכה שכ"ט בהתאם לתעריף הקבוע בסעיפים 9א(1) (א) ו- 9א(2) לתוספת לכללי לשכת עורכי הדין, כאשר סכום זה יקוזז מהסכומים שעל הזוכה להשיב לחייב בעקבות ביטול פסק הדין נשוא תיק ההוצל"פ.

  עו"ד הוצאה לפועל אבי סלמן מציע שירותים בהתנהלות מול הוצאה להפועל, חדלות פרעון, עורך דין גבייה ועוד – צרו איתנו קשר ונשמח לסייע: 077-2042380.

  חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום
  דילוג לתוכן